Franchising to jeden z najpopularniejszych sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej we współczesnym świecie. Omawiane rozwiązanie jest w sposób szczególny polecane wszystkim tym, którzy nie do końca wiedzą, z jaką branżą chcieliby się związać. Franchising polega na prowadzeniu firmy pod szyldem innej marki. Jakie ma franchising wady i zalety?

Franchising - popularny model biznesowy

Franchising to model biznesowy, w którym wyróżnia się dwa współpracujące ze sobą podmioty: franczyzodawcę i franczyzobiorcę. Ten pierwszy przekazuje drugiemu wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia biznesu: znak towarowy, dostęp do asortymentu, know-how na temat procesów produkcyjnych itd.

Dzięki temu franczyzobiorca zyskuje gotowy pomysł na biznes oraz nie musi walczyć o zdobycie zaufania wśród klientów, gdyż od samego początku działa pod szyldem znanej marki. Obowiązkiem franczyzobiorcy jest przekazywanie na rzecz franczyzodawcy stosownych opłat oraz współpraca z dostawcami wskazanymi przez franczyzodawcę w umowie licencyjnej. 

Obecnie franchising jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia biznesu - zarówno w Polsce jak na całym świecie. W tej chwili liczba możliwości w zakresie nawiązania współpracy z franczyzodawcami jest naprawdę bardzo duża. Bez trudu można znaleźć podmiot oferujący franchising w praktycznie każdej branży. Stosując franczyzę można otworzyć własny sklep spożywczy, restaurację, stację benzynową czy salonik prasowy. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i... zasobność portfela. 

Kim jest franczyzodawca? 

Franczyzodawca to podmiot, który posiada doświadczenie w swojej branży, ma grono lojalnych klientów oraz decyduje się na przekazanie know-how w zakresie prowadzenia działalności franczyzobiorcy. Franczyzodawcy najczęściej szukają takich osób, które znają uwarunkowania danego rynku oraz są gotowi sprostać wymaganiom w zakresie obsługi klienta, ekspozycji towarów itd. 

Franczyzodawca udziela pomocy merytorycznej franczyzobiorcy pod względem technicznym, handlowym i finansowym, aby osiągnięcie sukcesu było dla niego łatwiejsze. 

Kim jest franczyzobiorca? 

Franczyzobiorca to osoba, który decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej pod marką innego podmiotu na wskazanych przez niego zasadach. Otrzymuje gotowy know-how, produkty i logo, jednak musi spełnić szereg wymogów określonych przez franczyzodawcę. Przede wszystkim, za samą licencję musi zapłacić określoną kwotę, a później należy uiszczać opłaty cykliczne. Zazwyczaj jest to procent od uzyskiwanych przychodów. 

Franczyzobiorca musi koniecznie przestrzegać wytycznych w zakresie jakości produktów i ich ekspozycji, obsługi klienta czy prowadzenia księgowości. 

Franchising - wady i zalety 

Każdy model prowadzenia działalności gospodarczej ma określone wady jak i zalety. Do największych atutów franczyzy zaliczamy:

  • Możliwość działania pod szyldem znanej marki. Dzięki temu, iż firma cieszy się rozpoznawalnością i zaufaniem wśród konsumentów, franczyzobiorca ma znacznie większe szanse na osiągnięcie rynkowego sukcesu. Ryzyko niepowodzenia w tym przypadku jest tutaj nieporównywalnie mniejsze niż przy tworzeniu od zera nowej firmy. 

  • Niski koszt uruchomienia biznesu. Dokładny koszt wejścia w biznes franczyzowy uzależniony jest oczywiście od polityki prowadzonej przez franczyzodawcę, jednak bez trudu można znaleźć takie oferty, w których wysokość opłat jest na zaskakująco niskim poziomie. Dodatkowo, podmiot będący franczyzobiorcą nie musi inwestować w reklamę, ponieważ należy to do obowiązków franczyzodawcy. 

  • Gotowy pomysł i dostęp do know-how. Działając na zasadzie franczyzy, zyskujemy gotowy pomysł na biznes. Nie musimy myśleć nad projektowaniem asortymentu czy sposobem ekspozycji towarów, ponieważ to wszystko robimy zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy. 

  • Niski koszt nabywania produktów. Zazwyczaj franczyzobiorcy są zobowiązani przez franczyzodawców do kupowania towaru u konkretnych dostawców. Dzięki temu ceny są znacznie niższe, co poprawia rentowność prowadzonego biznesu. 

Z kolei wady franchisingu są następujące: 

  • Konieczność cyklicznego uiszczania opłat na rzecz franczyzodawcy. Franczyzobiorca musi przekazywać opłaty franczyzodawcy z tytułu prowadzenia biznesu pod jego marką. Zazwyczaj jest to procent od wysokości uzyskiwanego przychodu. 

  • Niewielkie możliwości realizowania własnych koncepcji. Franczyzobiorca musi przede wszystkim wykonywać polecenia "z góry", dlatego nie może np. na własną rękę zmieniać asortymentu, sposobu ekspozycji itd. 

  • Franczyzodawcy przeprowadzają częste kontrole. Jednym z podstawowych zapisów umowy franczyzy jest kwestia kontroli działań franczyzobiorcy.

Źródło: https://cenabiznesu.pl/-franchising-wady-i-zalety-popularnego-modelu-biznesoweg