Rynek nieruchomości jest rynkiem bardzo wymagającym. Realizacja transakcji kupna mieszkania wymaga wielu czynności, które należy wykonać zarówno przed jak i po podpisaniu umowy. Przede wszystkim jest to żmudny proces poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Czy w takiej sytuacji może nam pomóc pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami oraz jego obowiązki

Art. 179a. Ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że “Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.” W Polsce ustawa deregulacyjnej, która weszła w życie w 2014 roku zlikwidowała konieczność posiadania przez pośrednika licencji. Do pośrednika zgłaszamy się po to, by pomógł nam przeprowadzić cały proces kupna nieruchomości. Warto pomyśleć o współpracy z pośrednikiem już w momencie poszukiwania nieruchomości. Dzięki jego znajomości rynku możemy zaoszczędzić sporo czasu, który przeznaczylibyśmy na poszukiwanie mieszkania. Często zdarza się również, że pośrednicy posiadają własną bazę ofert dla swoich klientów, gdzie znajdują się również takie oferty, które nie widnieją w ogłoszeniach na stronach internetowych. Ponadto pośrednik dzięki znajomości przepisów sprawdzi dla nas stan prawny nieruchomości oraz zapewni bezpieczny przebieg transakcji pod względem formalnym, prawnym i urzędowym, kompletując wszystkie niezbędne dokumenty, czy też regulując kwestię prawną nieruchomości. Istotnym elementem procesu zakupu nieruchomości są również negocjacje ceny mieszkania. Dzięki swojemu doświadczeniu na rynku, pośrednik może pomóc wynegocjować korzystną kwotę. 

Czy warto skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Skorzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas, zapewnia bezpieczeństwo całej transakcji oraz jej sprawny i szybki przebieg. Należy jednak pamiętać, aby podjąć współpracę z pośrednikiem, który ma już doświadczenie na rynku nieruchomości, może pochwalić się wysokimi kompetencjami oraz dobrą opinią.