W artykule
1 i 2 listopada - wiele z Polaków chodzi wtedy na cmentarze i pamięta o zmarłych. Pamiętamy o zmarłych, o ich śmierci, ale czy pamiętamy o swojej śmierci, o tym że umrzemy? Wielu osobom nie przychodzi to nawet do głowy, “przecież ja taka młoda”... No, ale śmierć nie wybiera - nie wiadomo kiedy przyjdzie. Tego momentu nie można zaplanować...Memento mori. I nic po nas nie zostanie…NIC! Śmierci nie zaplanujemy, ale możemy zaplanować, kto dostanie nasz życiowy dobytek, który pozostawimy na ziemi. Bo tu zostanie WSZYSTKO, co nagromadzliśmy. Do grobu niczego nie weźmiemy (czy zatem jest sens, tak gromadzić nieskończenie wiele - co ważniejsze: pieniądz, czy człowiek?). A żeby ten dobytek dostał się w ręce osób wg naszej woli - najlepiej napisać testament. Jeśli testamentu nie będzie - dziedziczenie będzie na zasadach ustawowych.
Jak napisać testament?
O tym, jak napisać testament (nazywany też: rozporządzeniem w razie śmieci) mówi nam Kodeks Cywilny w dziale “Spadki”. To, co jest zapisane w testamencie uważa się za wolę spadkodawcy. I należy być jej posłusznym. Testament może być napisane pismem ręcznym lub komputerowym oraz powinno zawierać datę sporządzenia. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. Testament może być również wyrażony ustnie - oświadczenie w obecności dwóch świadków swojej ostatniej woli wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. W takim przypadku z oświadczenia sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez spadkodawcę, świadków oraz urzędników. Jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu: 1) kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych; 2) niewidomy, głuchy lub niemy; 3) kto nie może czytać i pisać; 4) kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament; 5) skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania. Spadkodawca może odwołać napisany testament w każdej chwili (cały lub jego części). Może to uczynić poprzez napisanie nowego testamentu, anulowanie starego, zniszczenie starego lub dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień. Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela Jeżeli spadkodawca powołał do spadku lub do oznaczonej części spadku kilku spadkobierców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych. Spadkodawca w testamencie może zobowiązać spadkobiercę (ustawowego lub testamentowego) do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (tzw. zapis zwykły). Spadkobierca staje się wtedy dłużnikiem, a wskazana osoba wierzycielem. Ważne! Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym - nawet jeśli testament wyłącza to prawo.Otwarciem spadku jest nazywana chwila śmierci spadkodawcy.Dla kogo spadek jak nie ma testamentu?
Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu zastosowanie ma dziedziczenie ustawowe (na podstawie Kodeksu Cywilnego).- W pierwszej kolejności spadek dziedziczą małżonek oraz dzieci zmarłego - w częściach równych. Przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
- Gdy dziecko nie dożyje otwarcia spadku, wtedy część przynależąca do niego przypada jego dzieciom.
- Jeśli spadkodawca nie ma dzieci dziedziczą po nim małżonek i rodzice. Na każdego z rodziców przypada ¼ spadku, a na małżonka ½ spadku.
4. Jeśli spadkodawca nie ma małżonka - dziedziczą po nim rodzice w równych częściach.
- Jeśli spadkodawca ma tylko jednego rodzica - część spadku przynależąca zmarłemu rodzicowi (½) przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
- Jeśli spadkodawca nie ma rodzeństwa (nie dożyło otwarcia spadku) - spadek (½) przechodzi na dzieci rodzeństwa.
- Jeśli rodzeństwo spadkodawcy nie miało dzieci - połowa spadku przechodzi na rodzica spadkodawcy, połowa przynależy do jego małżonka.
- Jeśli spadkodawca nie ma dzieci, rodziców, rodzeństwa i ich dzieci - cały spadek przechodzi na małżonka spadkodawcy.
- A gdy nie ma małżonka - spadek przechodzi na dziadków spadkodawcy.
- A gdy nie ma dziadków - dziedziczą ich dzieci.
- Gdy spadkodawca nie ma wszystkich z powyższych osób - spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. A gdy ostatnie miejsce zamieszkania było poza Polską (lub nie da się ustalić ostatniego miejsca zamieszkania) - spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.