Poprzedni post “Księga Przychodów i Rozchodów” rozpoczęliśmy cytatem “kto nie pracuje, niech nie je”, ponieważ tam pisaliśmy o pracy. Ale kto dużo pracuje, ten potrzebuje urlopu, dlatego napiszemy (nie wiem, czemu w liczbie mnogiej, bo autor jesteśmy jeden…), jakie są rodzaje urlopów. A o tym, jakie są rodzaje urlopów możemy przeczytać w kodeksie pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 962), w którym wszystko jest podane jak na tacy. A my w naszych postach podrzucimy Czytelnikom (żywimy głęboką nadzieję, że parę owych się znajdzie) tę tacę pod nos, a właściwie to pod oczy. No to wytężmy wzrok! Rodzaje urlopów zostały opisane w dziale siódmym kodeksu pracy; w rozdziale I - urlop wypoczynkowy, rozdziale II- urlop bezpłatny, rozdziale III - urlop pracowniczy. Zaczniemy od najbardziej wyczekiwanego po trudach i znojach pracy: urlopu wypoczynkowego.
Prawo do urlopu wypoczynkowego
Prawo do urlopu przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę, po upływie miesiąca od rozpoczęcia pracy. Za każdy miesiąc przysługuje 1/12 wymiaru urlopu, o którym poniżej. Urlopy są przyznawane na dni robocze pracownika. Urlop może być przyznawany na części, z tym że jedna część powinna obejmować co najmniej 10 dni roboczych. Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać do 30 września następnego roku.Wymiar urlopu
Wymiar urlopu, czyli ile dni w roku można wykorzystać na wolne, to:- 20 dni - jeśli staż pracy wynosi mniej niż 10 lat,
- 26 dni - jeśli staż pracy wynosi co najmniej 10 lat
- zasadniczej szkoły zawodowej - czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej - czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej - 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
- szkoły policealnej - 6 lat,
- szkoły wyższej - 8 lat
Urlop wypoczynkowy przy zmianie pracy
Urlop wypoczynkowy przy zmianie pracy:- u dotychczasowego pracodawcy - przysługuje do zakończenia pracy w proporcji przepracowanych miesięcy od początku roku. Czyli gdy, nasza przykładowa Mirella złożyła wypowiedzenie na dzień 31.07, to przysługuje jej 1/12(proporcja miesięczna)*26 (wymiar urlopu)*7 (przepracowane miesiące)= 16 dni urlopu.
- u nowego pracodawcy - przysługuje w proporcji przepracowanych miesięcy do końca roku, przy założeniu, że osoba będzie zatrudniona co najmniej do końca roku kalendarzowego. Czyli, gdy Mirella rozpocznie nową pracę, 1.08, to przysługuje jej 1/12*26*5=11 dni urlopu do końca roku.