W artykule
ewidencja sprzedaży bezrachunkowej Sprzedając na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej, przedsiębiorcy powinni co do zasady ewidencjonować przychód za pomocą kasy fiskalnej. Jednak w tej kwestii przepisy podatkowe przewidziały pewne odstępstwa. Przy korzystaniu ze zwolnienia z kasy podatnicy mogą księgować sprzedaż na podstawie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej.
Taką ewidencję należy przechowywać w miejscu dokonywania sprzedaży. Pod koniec dnia jego obowiązkiem jest wprowadzenie przychodu dnia do księgi przychodów i rozchodów – kolumna 7 (sprzedaż towarów i usług) – w formie jednej zsumowanej pozycji.
Sprzedaż bezrachunkowa - co powinna zawierać ewidencja
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej powinna zawierać takie elementy jak:- numer kolejny w ewidencji,
- datę sprzedaży,
- dane dotyczące nabywcy,
- wartość brutto,
- podsumowanie wartości przychodu z danego dnia,
- w przypadku czynnych podatników VAT rozróżnienie na stawki podatkowe.
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej a sprzedaż stacjonarna
Przedsiębiorca dokonując sprzedaży w sklepie stacjonarnym (bądź prowadzący sprzedaż wysyłkową oraz otrzymujący zapłatę w postaci gotówkowej), korzystając ze zwolnienia z kasy powinien prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży bezrachunkowej.Ważne Prowadząc ewidencję sprzedaży bezrachunkowej trzeba pamiętać, że nie należy w niej ujmować sprzedaży udokumentowanej fakturą. |