ryczałt ewidencjonowany Jedną z uproszczonych form opodatkowania
działalności gospodarczej jest
ryczałt ewidencjonowany. Korzystając z tej formy rozliczenia PIT przedsiębiorcy płacą podatek od przychodu, nie mając przy tym możliwości pomniejszać go o koszty uzyskania. Tym samym sprzedaż ewidencjonowana jest na podstawie Ewidencji Przychodów.
Przedsiębiorco zgłoś ryczałt ewidencjonowany w Urzędzie Skarbowym! Aby móc rozliczać się za pomocą
ryczałtu ewidencjonowanego od momentu założenia
firmy podatnik powinien zgłosić ten fakt pisemne do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania. Należy tego dokonać w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności (nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu). Można tego dokonać we wniosku rejestracyjnym CEIDG.
Ważne Podatnik chcący przejść na ryczałt ewidencjonowany w trakcie prowadzenia działalności powinni to zgłosić do najpóźniej do 20 stycznia danego roku podatkowego. |
Kto nie może skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego? Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie mogą skorzystać z prawa do ryczałtu przedsiębiorcy prowadzący m.in:
- apteki,
- działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
- działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
- działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.
- wytwarzający wyroby opodatkowan3 podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Dodatkowo za pomocą
ryczałtu nie mogą rozliczać się osoby wcześniej (lub obecnie) zatrudnione na umowę o pracę, które zamierzają prowadzić własną działalność i wykonywać w jej ramach - na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy - takie same czynności, jakie w ostatnich dwóch latach podatkowych, wykonywała w ramach stosunku pracy.
Ryczałt ewidencjonowany - limity Przedsiębiorcy mogą opłacać
podatek w zryczałtowanej formie pod warunkiem, że w poprzednim roku:
- uzyskali przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. euro, lub
- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro.
Ważne Wspomniany limity ryczałtu wyrażony w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Średni kurs NBP 1 euro w dniu 1 października 2014 r. wynosił 4,1792 zł. Tym samym limit ryczałtu w przeliczeniu na złotówki w 2015 roku wynosi 626.880 zł. |
Jakie obowiązują stawki ryczałtu? Podatek w formie
ryczałtu przedsiębiorca płaci od przychodów z działalności gospodarczej, niepomniejszonych o koszty tej działalności. Wysokość stawki podatku uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Stawki ryczałtu w 2015 roku wynoszą: 20 %, 17 %, 8,5 %, 5,5 % i 3%. Możliwe jest opłacanie ryczałtu według jednej z powyższych stawek albo według kilku (gdy działalność jest różnorodna).
Ryczałt ewidencjonowany - zeznanie roczne Rozliczenie zryczałtowanego podatku dochodowego następuje w chwili złożenia rocznego zeznania podatkowego. Służy do tego formularz PIT-28 który należy złożyć w US w terminie do 31 stycznia właściwym według miejsca zamieszkania.