Lista płac jest dokumentem potwierdzającym naliczanie wynagrodzeń dla osób, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie elementy powinna zawierać lista płac i jak ją prawidłowo zaksięgować w KPiR!
Czy przedsiębiorca musi sporządzać listę płac?
Przedsiębiorca zatrudniający pracowników zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia. Jednak żadne przepisy nie regulują obowiązku sporządzania listy płac. Pomimo tego w praktyce jest ona często występującym dokumentem księgowym.
Na jakiej postawie sporządza się listę płac?
Lista płac powinna być sporządzona na podstawie:
- listy obecności i ewidencji czasu pracy,
- umowy o pracę,
- informacji o dodatkowych składnikach do wynagrodzenia.
Co powinna zawierać lista płac?
Jak już wspomniano wcześniej prawo nie reguluje jakie elementy powinna zawierać lista płac. Do podstawowych elementów jakie zawiera lista płac w praktyce możemy zaliczyć:
- nazwę pracodawcy,
- nazwę lub oznaczenie listy płac,
- okres, dla którego została sporządzona,
- datę sporządzenia,
- datę wypłaty wynagrodzeń,
- imiona i nazwiska pracowników,
- wszystkie składniki wynagrodzeń,
- podpis osoby, która sporządzała i akceptowała listę płac,
- podpisy pracowników (w przypadku wypłaty wynagrodzeń wypłacanych gotówką).
Jak zaksięgować listę płac w KPiR?
Wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia ujmuje się w kolumnie 12 KPiR. Kwota wynagrodzeń powinna być ujęta jako kwota brutto. Natomiast w kolumnie 13 jako pozostałe wydatki ewidencjonuje się koszty składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.