W artykule
Po dłuższej przerwie odradzamy się niczym Feniks z popiołów. A dzisiejszy wpis będzie o opłacie recyklingowej, czyli słynnej opłacie za reklamówki foliowe w sklepach, obowiązującej od 1.01.2018 r. Z tego wpisu przedsiębiorcy dowiedzą się jak powinni rozliczać opłatę recyklingową, a klienci - dlaczego teraz muszą płacić za reklamówki w sklepach i ceny te nie są takie same w każdym sklepie.
Co to jest i gdzie jest uregulowana opłata recyklingowa?
Opłata recyklingowa została uregulowana w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, której to opłacie poświęcono rozdział 6a danej ustawy. Rozdział 6a ma tylko cztery artykuły: “Art. 40a. 1. Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.- Opłaty recyklingowej nie pobiera się od nabywającego bardzo lekką torbę na
- Minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem
- torby na zakupy z tworzywa sztucznego - torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
- lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
- bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności
Opłata recyklingowa a opodatkowanie VAT
- opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, jest wliczana do podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy opodatkowanej VAT ze stawką 23% - przy założeniu, że dostawy dokonywać będzie podatnik VAT czynny.
- sprzedaż toreb wykazuje się na kasach fiskalnych - na paragonie fiskalnym umieszczana jest kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby (podobnie w przypadku faktury), nie ma konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej.
- Ponieważ paragon i faktura, które potwierdzają sprzedaż toreb, zawierają informacje o liczbie sprzedanych toreb, kwota opłaty recyklingowej będzie możliwa do ustalenia w łatwy sposób – przez przemnożenie liczby toreb i stawki tej opłaty za 1 sztukę torby (0,20 zł).
Opodatkowanie PIT opłaty za torebki foliowe
Opłatę recyklingową można zaliczyć do "tworów ambiwalentnych", ponieważ jest zarówno przychodem, jak i kosztem.- Z chwilą pobrania opłata recyklingowa będzie zaliczana do przychodów (art. 14 ust. 2 pkt 18 ustawy PIT),
- Z chwilą wniesienia będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1aa ustawy PIT),
Kiedy i jak wpłacać opłatę recyklingową?
Opłata recyklingowa jest dochodem budżetu państwa i powinna być wpłacana przez przedsiębiorców do 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana – na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Środowiska. Z uwagi na termin przekazywania opłaty recyklingowej (nastąpi to po raz pierwszy do 15 marca 2019 r.) w chwili obecnej (daty postu) taki rachunek jeszcze nie został utworzony. Przedsiębiorców w zakresie obowiązku pobrania opłaty od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego będzie kontrolowała Inspekcja Handlowa. Kara za nie pobierania tej opłaty będzie wynosić od 500 do 20 000 zł i będzie ją wymierzał, w drodze decyzji, właściwy wojewódzki inspektor inspekcji handlowej.Odliczenie opłaty recyklingowej
Opłatę recyklingową zapłaconą można odliczyć od przychodu - z chwilą wniesienia jej do budżetu państwa, czyli opłacenia.Informacje dla nerdów (geeków), czyli dlaczego wprowadzono opłatę recyklingową?
Zaktualizowanie o opłatę recyklingową ustawy o gospodarce opakowaniami, to realizacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/720 z dnia 29 kwietnia 2015 r. zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy (Dz. Urz. UE L 115 z 06.05.2015, str. 11). A zatem jest to dostosowanie przepisów polskich do wytycznych podanych w powyższych dyrektywach, które mają na celu ograniczyć zużycie jednorazowych reklamówek foliowych. Zgodnie z powyższą dyrektywą państwa członkowskie zobowiązane zostały do podjęcia działań mających na celu trwałe ograniczenie zużycia lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Dyrektywa nadawała dwa możliwe warianty wdrożenia przepisów:- Przyjęcie środków zapewniających, aby do dnia 31 grudnia 2019 r. roczny poziom zużycia nie przekraczał 90 lekkich plastikowych toreb na zakupy w przeliczeniu na osobę, a do dnia 31 grudnia 2025 r. – 40 takich toreb w przeliczeniu na osobę. Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z celów określających krajowe zużycie.
- Przyjęcie instrumentów zapewniających, aby do dnia 31 grudnia 2018 r. lekkie plastikowe torby na zakupy nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży towarów lub produktów, chyba że wdrożone zostaną równie skuteczne instrumenty. Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z tych środków.